Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        21 Mayıs 2019 Salı
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI


Ziyaret Sayısı : 1482
Haber Tarihi: 26.12.2012 11:17:39

Otelcilik ve Turizm İşletmelerinde Uygulamalı Eğitim Projesi'

Otelcilik ve Turizm İşletmelerinde Uygulamalı Eğitim Projesi'
Yorum Ekle
Print Out
Facebook
Twitter
Google
Digg
Del.ici.ous
Mynet Eksenim

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen ''Otelcilik ve Turizm İşletmelerinde Uygulamalı Eğitim Projesi''nin kapanış konferansında, AB Bakanlığı Ulusal Ajans işbirliğiyle hayata geçirilen proje ile 125 öğrenci ve 17 refakatçi öğretmenin İtalya, Portekiz, İspanya ve Almanya da aldıkları ortalama 14 haftalık işbaşı eğitimlerini başarıyla tamamladıklarını ifade etti.

 

      Günümüz dünyasında uluslararası öğrenci hareketliliğinin sadece yükseköğretimde değil, mesleki ve teknik eğitim alanında da artan bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Bakan Dinçer, uluslararası öğrenci hareketliliğinin önem verdikleri konuların başında geldiğini söyledi.

Bilgi temelli bir ekonomide çocukların bir meslek edinmelerinden ziyade, öğrenme becerisine sahip olmalarını, analitik düşünmelerini ve hayat boyu öğrenme sürecinin aktif bir öznesi haline gelmelerini önemsediklerini vurgulayan Bakan Dinçer, çabalarının öğrencilerin en az bir yabancı dili çok iyi öğrenmeleri, ileri teknolojiyi kullanma ve teknolojiyi üretebilme becerileri kazanmaları ve ekonomiye katma değer oluşturabilmeleri doğrultusunda olduğunu belirtti.

 

Ekonomi için mesleki ve teknik eğitimin hayati önem taşıdığını vurgulayan Bakan Bakan Dinçer, yüksek teknolojinin kullanıldığı bilgi temelli ekonomilerde, iş gücünden beklenen niteliklerin geçmişle kıyaslanmayacak kadar yüksek bilgi ve beceri gerektirdiğini ifade etti.

-''Türkiye, kendi yeterliliklerini belirlemeye çalışıyor''

Dünyada 2020 yılına kadar 600 milyon civarında yeni iş yaratılamazsa ciddi anlamda demografik sorunlarla karşılaşılacağına dikkati çeken Bakan Dinçer, tek kutuplu dünyadan çok kutuplu dünyaya doğru bir geçiş süreci yaşandığını, bu durumun, oluşan kutupların kendi yeterlilik seviyesini belirlemeye başlamasına neden olduğunu anlattı.

Avrupa Birliği'nin de kendi yeterliliklerini belirlemek amacıyla çalışmalarına başladığını aktaran Bakan Dinçer, bu doğrultuda Türkiye'de de kendi yeterliliklerini hazırlayarak uluslararası seviyede tanınırlığını sağlama yönünde olumlu adımlar atıldığını ve bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Mesleki eğitimde etkinlik ve verimliliği sağlayacak bir yönetişim yapısı kurgulanmasının önemli önceliklerinden birisi olduğunu anlatan Bakan Dinçer, ''Yeni yapılanmada hem eğitimin altyapısı oluşturma konusunda hem de özel sektöre, iş adamlarına, ilgili sektöre yönelik olarak bu sektörlerin payının artırılması konusunda yeni çalışmalar yürütmekteyiz. Bu doğrultuda, dünyadaki gelişmeler mesleki eğitimi gözden geçirmemizi gerektiriyor'' dedi.

 

      Mesleki teknik eğitim alanına özel sektörün yatırım yapmasını teşvik etmek amacıyla yasal düzenlemelerin tamamlandığını söyleyen Bakan Dinçer, ''Organize Sanayi Bölgelerinde özel okul statüsünde açılacak mesleki ve teknik okullarda eğitim görecek her öğrenci için resmi okullarda öğrenim gören bir öğrenci için okul türüne göre devlete maliyetinin 1,5 katına kadar destek verilmesine imkan sağlamış bulunmaktayız'' diye konuştu.

-''Gençler, büyük şairleri sadece not almak için öğrenmemeli''

Gençlerin geçmiş birikime ve kültürel zenginliğe kayıtsız kalmaması gerektiğinin altını çizen Bakan Dinçer, gençlerin Türk edebiyatının büyük yazar ve şairlerini sadece not almak, sınıf geçmek için değil, dilini ve ufkunu geliştirmek, kendini zenginleştirmek, bir tarih bilinci kazanmak, kendini tanımak ve anlamak için öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Akif Ersoy'un da Türk edebiyatının büyük şairlerinden biri olarak yeniden ve yeniden okunması gereken büyük bir şair ve fikir adamı olduğunu anlatan Bakan Dinçer, Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 76. yılında rahmetle şükranla andığını sözlerine ekledi.

 Bakan Dinçer'in konuşmasının ardından projeye katılan öğrenci, öğretmen ve yöneticilere plaket verildi.


Copyright © 2002- 2010 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional