Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        2 Haziran 2020 Salı
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI


Ziyaret Sayısı : 4699
Haber Tarihi: 17.6.2009 12:46:12

LYS: Lisans Yerleştirme Sınavı

LYS: Lisans Yerleştirme Sınavı
Yorum Ekle
Print Out
Facebook
Twitter
Google
Digg
Del.ici.ous
Mynet Eksenim

2010 yılında devereye girecek olan 2 aşamalı sınav sisteminin 2. ayağı olan LYS resmi olarak açıklandı. LYS Sınavı, YGS sınavında başarılı olmuş olan adayların girebildiği, sorumlu oldukları derslerdeki bilgi ve yeteneklerini ölçmeye yarayan bir sınavdır. YGS'nin aksine bu sınavdaki asıl hedef 4 yıllık eğitim veren üniversitelere yerleşmektir.

LYS ile bir çok yenilikte beraberinde gelmektedir. Bunlardan biri de soru kitapçıklarını da derslere göre ayırmak ve süreleri buna göre sınırlamak. Mesela kimya soruları çözülecek. kimya kitapçığının süresi yarım saat olacak ve sadece kimya soruları çözülecek bu sürede böylece adayların derslere eğilimleri ve verebildikleri sürelerde ölçülecek.

Bu yenilik tabii ki yanında yeni bir yenilik daha getiriyor. her bir dersin puanının hesaplanması. Bu sisteme göre Aday hangi sınava girmişse o sınavdaki tüm derslerin puanı hesaplanacak. Mesela bir Fizik, bir Kimya, bir Biyoloji puanı olacak.

Japonya'da yıllardır uygulanmakta olan ve başarı sağlanmış bir sistemin ülkemize uyarlanmış halidir. Başarılı olmuş bir yapı olmasından dolayı çok faydalı olması da beklenmektedir.


Okuyucu Yorumları

İlk Yorum Yazan Siz Olun

Copyright © 2002- 2010 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional