Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        26 Nisan 2019 Cuma
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI


GRE Testleri

GRE Testleri
A- General Test (Genel Yetenek Testi)

Bu sınav, birikimleriniz sonucu oluşan ve herhangi bir çalışma alanına bağlı olmayan sözel, sayısal ve analitik problem çözebilme yeteneğinizi ölçer.

GRE General Test, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de bilgisayarda uygulanmaktadır. Computer-Based General Test adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve mouse yardımıyla cevaplanmaktadır. Birçok rahatlığı beraberinde getiren bu uygulamayla birlikte sınava yıl içinde daha önceden belirlenmiş tarihlerde değil, yıl boyunca kendinizi hazır hissettiğiniz zamanlarda girmeniz, yani sınava girmek istediğiniz tarihleri kendiniz belirlemeniz mümkündür.

Genel Yetenek Testi (GRE General) kendi içinde 3 bölümden oluşmaktadır, bu bölümler şu şekilde ayrılmaktadır;

1- Sözel Bölüm (Verbal) : Sözel bölüm cümle tamamlama (sentence completions), eş anlamlı kelimeyi bulma (analogies), zıt anlamlı kelimeyi bulma (antonyms) ve okuduğunu algılama (reading comprehension) olarak 4 alt bölümden oluşur ve 30 dakika süreniz bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız  gereken soru sayısı 30’dur.

2- Sayısal Bölüm (Quantitative) : Sayısal bölüm sayısal karşılaştırma (quantitative comparisons) ve problem çözme (problem solving) olarak 2 alt bölümden oluşur ve 45 dakika süreniz bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız  gereken soru sayısı 28’dir.

3- Analitik Bölüm (Analytical Writing) : mantıksal analiz (logical reasoning) ve mantık oyunları (logical games) olarak 2 alt bölümden oluşur ve 60 dakika süreniz bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız  gereken soru sayısı 35’tir.

B- GRE Subject Testleri

GRE Subject Testleri, belirli bir bilim dalı hakkındaki bilginizi ölçer. Bu sınavlar hakkında detaylı bilgiyi GRE web sitesinde Subject Test'lerinin Açıklamaları bölümünde bulabilirsiniz.

GRE Subject Testleri 14 değişik alanda olabilir. Bu sınav dünyada ve Türkiye'de henüz bilgisayarlı sisteme geçmemiştir, ve halen kağıt üzerinde uygulanmaktadır. Sınava girmek için daha önceden belirlenmiş sınav tarihlerini göz önünde bulundurarak başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Yaklaşık 3 saat süren Müzik Sınavı hariç, her GRE Subject Test'i için tanınan süre 2 saat 50 dakikadır.

Copyright © 2002- 2015 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional