Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        21 Mayıs 2019 Salı
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI

SBS Tercih İşlemleri

SBS Tercih İşlemleri

Tercihler öğrenci velisi tarafından I.yerleştirme için 09-20 Temmuz 2010 tarihleri arasında en fazla 12(on iki), II.yerleştirme için 05-11 Ağustos 2010 tarihleri arasında en fazla 6 (altı) tercih olmak üzere http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya http://eokul. meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacaktır. Bireysel tercih yapamayanlar için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek1’deki “I. Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na ve Ek‐3’deki “II. Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak yapacaktır.

b) Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa, her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.

c) Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacaktır.

d) Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.

e) Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr , http://oges.meb.gov.tr  ile http://eokul.meb.gov.tr  adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.

f) Okulların kayıt kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler bu kılavuzun II. bölümünde açıklanmaktadır. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

Bireysel tercih işlemleri için http://e-okul.meb.gov.tr  ve http://www.meb.gov.tr  Internet adreslerinden "2010 OGES Tercih Başvuru İşlemleri" linki tıklanacaktır. "2010 OGES Tercih Başvuru Giriş Bilgileri" sayfası ekrana gelecektir. Bu ekranda sorgulanan aday bilgileri doldurularak "Giriş" simgesi tıklanacaktır.


Tercih Giriş

1. "Giriş Kodunuz” yazan kısmın sağ yanında belirecek olan resme gelen rasgele sayıdır. Resim üzerine gelen sayı Giriş Kodu yazan alana girilecektir. Giriş kodu yanlış 2009 OGES Tercih ve Yerleştirme İşlem Basamakları yazdığınızda başvuru ekranı gelmeyecektir. 2009 OGES Tercih Başvuru Giriş Bilgileri ekranına her bağlandığınızda sayı değişecektir.

2. "Öğrenci T.C. Kimlik No” yazan kutucuğa e‐Okul sisteminde kayıtlı olduğunuz geçici numara ya da TC Kimlik Numaranız doğru olarak girilecektir.

3. "Öğrenci Okul No” yazan kutucuğa adayın öğrenci numarası yazılacaktır. Bu numara e-Okul sistemindeki numarayla aynı olacaktır. Tercih başvuruları mezun olan öğrenciler için yapılmaktadır. Mezuniyet bilgileri e‐Okul sisteminde işlenirken öğrenci numaralarının başına mezun oldukları yıl bilgisi eklenmektedir. Okuldaki 16 numaralı öğrenci mezun olduğunda okul numarası 200916 olarak kaydedildiğinden başvuru için sisteme girerken okul numarası 200916 olarak yazılacaktır.

4. "Güvenlik Kayıt No” başvurunun güvenli bir şekilde yapabilmesi ve başvuru durumunun takip edebilmesi için sistem tarafından oluşturulan rakamlardır. 2009 Ortaöğretime Geçiş Sistemi 8. Sınıflar Sonuç Belgesinde bu numara yer almaktadır. Eğer bu numaranızı bilmiyorsanız/kaybettiyseniz kaydınızın bulunduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurunuz.

Bilgiler doğru olarak girildiyse ve puanınız 196’nın üzerindeyse tercih bilgilerini girebileceğiniz ekran açılacaktır.

SBS Tercih Giriş

"Adayın e-Okul Bilgileri” bölümünde, sistemde kayıtlı olan bilgilerle birlikte 2009 OYP puan bilgileri görülmektedir.

"OGES Tercih Bilgileri”, yapılacak olan tercih işlemlerinin girileceği bölümdür.

Tercih Kodu: Tercih kodları tercih edeceğiniz okulun türüne göre ayrı ayrı tablolar halinde yayınlanmaktadır. Hangi türden tercih yapmak istiyorsanız o türe ait tabloda yer alan tercih kodunu kullanmanız gerekir.

SBS Tercih

Anadolu lisesi tercihi yapmak isteyen bir öğrenci için; Anadolu Liseleri tercih kodları Tablo2’ de yer almaktadır.

Anadolu Liseleri tercih


Copyright © 2002- 2015 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional