Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        6 Haziran 2020 Cumartesi
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI

DPYB Genel Bilgi

DPYB Genel Bilgi
2007-2008 öğretim yılında;

İlköğretim okullarının 5, 6 ve 7’inci sınıfları ile orta öğretim okullarının 9, 10 ve 11’ inci sınıflarda okuyan ve Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girmek isteyen öğrenciler, 12-25 Mart 2007 tarihleri arasında başvuru yapacaktır. Bu adayların sınavı; 06 Mayıs 2007 Pazar günü saat 10.00’da, 

İlköğretim okullarının 8’inci sınıfında okuyan öğrencilerden Devlet parasız yatılı veya burslu okumak isteyen adayların sınav başvuruları 26 Mart-15 Nisan 2007 tarihleri arasında DPYB ile birlikte yapılacaktır. Bu adayların sınavı 10 Haziran 2007 Pazar günü saat 10.00’da tüm il merkezleri ile yurt dışında Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Aşgabat, Bakü ve Cidde’de gerçekleştirilecektir. Başvuru sayısının beklenenden fazla olması durumunda gerekli görülen bazı ilçe merkezlerinde de sınav yapılabilecektir.
2007- 2008 öğretim yılında Devlet parasız yatılı ve burslu okumak isteyen, başvuru şartlarını taşıyan, maddi imkânları sınırlı öğrencilerin sınava katılmalarını sağlamak için okul müdürlükleri rehberlik edecektir.

Ayrıca; başvuruların düzen içerisinde yürütülmesi amacı ile velilerin durumları dikkate alınarak okul müdürlükleri tarafından randevu planlaması yapılacaktır.

Başvurunun elektronik ortamda hatasız, eksiksiz, e-başvuru kılavuzuna uygun yapılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili sorumluluk OKUL MÜDÜRLÜĞÜ ve ADAYIN VELİSİNE ait olacaktır.

Okul müdürünün veya müdür yardımcısının başkanlılığında okulda en az 2 kişiden kurulacak komisyon tarafından adayın başvuru için getirdiği beyan ve belgeler incelenecektir. İnceleme yapmayan okullar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesi, Açık İlköğretim Okulu ile Mesleki Açıköğretim Lisesi öğrencileri örgün eğitim içerisinde olmayıp, yaygın eğitim sistemine dâhil olduğundan bu okullarda kayıtlı öğrenciler Devlet parasız yatılılık ve bursluluktan faydalanamaz. Ancak; bu öğrenciler örgün eğitim sistemine geçmeleri ve sınavı kazanmaları durumunda Devlet parasız yatılılık ve bursluluk haklarından yararlanabilir. Bu durumdaki aday, örgün eğitimde kayıtlı olduğu okuldan başvuru işlemlerini yapacaktır.

Teknik lise, endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, çok programlı lise ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerinin ara sınıflarında okuyan öğrenciler, girmek istedikleri yatılı okulda meslek alanı/dalı ve cinsiyetlerine uygun pansiyon varsa, Devlet parasız yatılılık ve bursluluk tercihi yapabilecektir. Meslek alanı/dalı bulunmadığı hâlde yanlış okul tercihi yapan öğrencilerden sınavı kazananların, parasız yatılı olarak kayıtlarının yapılması, meslek alanı/dalının değiştirilmesi ya da yatılılık haklarının bursluluğa çevrilmesi mümkün değildir.

2007 Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alan resmî orta öğretim okullarını kazanarak kayıtlarını yaptıran ve Devlet parasız yatılı okumak isteyen adaylardan; Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavları başvuru ve yararlanma şartları ile kayıt-kabul şartlarını taşıyan öğrencilere, cinsiyetlerine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde ilgili mevzuat hükümleri gereğince aldıkları puana göre yapılacak sıralama ile parasız yatılı öğrenim hakkı sağlanacaktır. Kazandığı okulun cinsiyetine uygun pansiyonu bulunmaması hâlinde; Bakanlığın ilgili dairelerinden onay alınması ve öğrencinin kendi okuluna devam etmesi şartıyla, varsa cinsiyetine uygun diğer pansiyonların yatılılık kontenjanı çerçevesinde yerleştirilmeleri sağlanabilecektir. Bu öğrencilerin ayrıca, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanmış olmaları şartı aranmayacaktır.

Copyright © 2002- 2015 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional