Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        20 Ekim 2020 Salı
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI


Aöf E Alıştırma

Aöf E Alıştırma
Alıştırma yazılımlarının tasarım ve üretimi, Açıköğretim Fakültesi Bilgisayar Destekli Eğitim birimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Önceleri AÖF bilgisayar laboratuvarları için geliştirilen yazılımlar 2002-2003 öğretim yılından itibaren internet ortamında e-Alıştırma adı altında yayınlanmaya başlamıştır. Yazılımlar temel ders materyali olan ders kitaplarına destek materyal olarak tasarlanıp sunulmaktadır. Bu nedenle derslerinizi öncelikli olarak ders kitaplarını okuyup televizyon programlarını seyrederek çalışmalısınız. Bu çalışma sonunda edindiğiniz bilgi ve becerileri pekiştirmek, çok sayıda çözümlü örnekle kalıcı kılmak amacıyla alıştırma yazılımlarına başvurabilirsiniz.

• e-Alıştırma hizmetinden faydalanabilmeniz için Macromedia Flash Player 7 eklentisinin tarayıcınızda yüklü olması gerekmektedir.
• e-Alıştırma yazılımlarını, izleyeceğiz bilgisayarın donanım (işlemci, bellek, erişim hızı, ses kartı, hoparlör) özelliklerine göre sesli ya da sessiz olarak izleyebilirsiniz.
• e-Alıştırma hizmeti Açıköğretim e-Öğrenme Portalında yer alan diğer hizmetler gibi ücretsizdir.

Nisan 2007 tarihi itibariyle Açıköğretim e-Öğrenme Portalında 74 derse ait 1029 ünitenin alıştırma yazılımı yayınlanmaktadır.

Alıştırma yazılımları dersin niteliğine bağlı olarak soru tabanlı ve konu tabanlı olmak üzere iki farklı biçimde üretilmektedir.

Soru Tabanlı e-Alıştırmalar

Soru tabanlı alıştırma yazılımları Soru, Çözüm, Örnek, Konu ve Test olmak üzere beş çalışma penceresinden oluşur. Alıştırma yazılımına erişildiği zaman doğrudan Soru penceresi ekrana gelmektedir. Diğer pencerelere ulaşım, yalnız Soru penceresinde bulunan düğmelerle sağlanmıştır.

2.4.1.1. Soru Bölümü

Soru bölümünde, çoktan seçmeli 10 soru ve bu sorulara ait seçenekler bulunmaktadır. Dersin içeriğine bağlı olarak sorular grafik, resim, formül desteği ile birlikte sunulmaktadır. Soruların doğru ve yanlış yanıtları açıklayıcı mesajlarla desteklenmiştir. Yanlış yanıtlarda karşılaşacağınız bu mesajlarla doğru çözüme kendiniz ulaşabilirsiniz.

2.4.1.2. Çözüm Bölümü

Doğru yanıtlanan sorularda ise Çözüm düğmesine tıklayarak sorunun çözümünü görebilirsiniz. Çözüm bazı sorularda birden fazla ekrandan oluşabilmektedir.

2.4.1.3. Örnek Bölümü

Örnek bölümünde, bütün üniteyi kapsayan ve öğrencinin bilgilerini kullanarak bir sonraki adıma geçmesini sağlayan çok aşamalı bir örnek soru yer almaktadır. Örnek soruyu çözerken bilgilerinizi pekiştirerek bu tip soruları çözerken izlenmesi gereken doğru işlem sırasını öğrenebilirsiniz. Bir üniteye ait örneği yeterince incelediğinizde ve bilgisayar eşliğinde çözdüğünüzde bu üniteye ait benzeri soruları çözebilme becerisi kazanmış olacaksınız.

2.4.1.4. Konu Bölümü

Konu bölümünde ünitenin bir özeti yer almaktadır. Bu bölüm dersi daha iyi anlamanız için örnek olaylar, yoruma dayalı ara sorular, canlandırmalar ve alıştırma sorularıyla desteklenmiştir. Bu öğeler, teorik bilgileri gerçek yaşamla ilişkilendirebilmeniz için tasarlanmıştır.

2.4.1.5. Test Bölümü

Alıştırma yazılımlarının temel öğelerinden bir tanesi olan Test sayfasına, ana sayfada bulunan Test düğmesine tıklanarak ulaşılabilir. Bu bölümde ünitenin tamamını değerlendirmeye yönelik çoktan seçmeli

10 soru verilmektedir. Test sonunda bir değerlendirme ekranı yer almaktadır. Burada doğru ve yanlış
yanıtları görerek, yeniden yanıtlamak istediğiniz soruya, soru düğmelerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2.4.2. Konu Tabanlı e-Alıştırmalar

Konu tabanlı alıştırma yazılımları, Konu, Alıştırma ve Test olmak üzere üç ana çalışma penceresinden oluşmaktadır. Yazılım Konu penceresiyle açılmaktadır. Diğer pencerelere ulaşım bu pencerede bulunan simgelerle sağlanmıştır. Yukarıdaki şekilde, Konu tabanlı bir alıştırma yazılımından sayfa örnekleri gösterilmektedir.

2.4.2.1. Konu Bölümü

Konu bölümünde ünitenin bir özeti yer almaktadır. Bu bölüm dersi daha iyi anlamanız için örnek olaylar, yoruma dayalı ara sorular, canlandırmalar ve alıştırma sorularıyla desteklenmiştir. Bu öğeler, öğrencinin teorik bilgilerini gerçek yaşamla ilişkilendirebilmesi için tasarlanmıştır.

2.4.2.2. İçindekiler Bölümü

İçindekiler düğmesine tıkladığınızda üniteyle ilgili ana konuların ve alt konuların bir listesini görebilirsiniz. Bu penceredeki listeden bir konuyu seçip alt kısımdan Göster düğmesine tıklayarak doğrudan ilgili konu sayfasına ulaşabilirsiniz.

2.4.2.3. Alıştırmalar Bölümü

Konu penceresinde yer alan Alıştırmalar düğmesine tıkladığınızda konuyla ilgili alıştırma sorusu penceresi açılacaktır. Bu bölümde konu içinde sorulan çoktan seçmeli soruların tümüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca, alıştırma penceresinin başlık çubuğu üzerinde, fareyi basılı tutarak alıştırma penceresini sürükleyebilirsiniz. Dersin içeriğine bağlı olarak sorular grafik, resim, formül desteği ile birlikte sunulmaktadır. Soruların doğru ve yanlış yanıtları açıklayıcı mesajlarla desteklenmiştir. Yanlış yanıtlarda karşılaşacağınız bu mesajlarla doğru çözüme kendiniz ulaşabilirsiniz.

2.4.2.4. Test Bölümü

Konu penceresinde yer alan Test düğmesine tıkladığınızda test penceresi açılacaktır. Bu pencerede izlemekte olduğunuz üniteyle ilgili çoktan seçmeli 10 soru verilmiştir. Seçeneklerin yalnızca birini işaretleyerek kendinizi sınayabilirsiniz. Test sonunda bir değerlendirme ekranı yer almaktadır. Burada doğru ve yanlış yanıtlarınızı görerek, yeniden yanıtlamak istediğiniz soruya, soru düğmelerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2.4.2.5. Araç Kutusu

Araç Kutusu ders çalışırken gereksinim duyabileceğiniz sözlük, hesap makinesi, formül ve grafik barındıran tablolar gibi derse özgü çeşitli araçları içerir. Araç Kutusu düğmesi yazılımın taban sayfası olan Konu ekranında bulunmaktadır.

2.4.2.6. Ses Kontrol Düğmesi

Alıştırma yazılımı olan dersler hem sesli hem de sessiz olarak tasarlanmaktadır. Sesli olarak kullanmayı tercih ettiğiniz derslerde Ses Kontrol düğmesi yardımıyla sesi yükseltip alçaltabilirsiniz.

2.4.2.7. Ara Soru

Ara Soru pencerelerinde ünite ile ilgili sorular yer almaktadır. Bu sorular, içeriğe bağlı olarak yoruma dayalı ya da dikkatinizi önemli noktalara yöneltmek amacıyla verilen sorulardır.

2.4.2.8. Alıştırma Düğmesi

Konu sayfasında yer alan Alıştırma düğmeleri içinde bulunulan içerikle ilgili alıştırma sorusuna doğrudan ulaşılmasını sağlamaktadır. Başka bir anlatımla Alıştırma bölümünde yer alan sorular alıştırma düğmeleri ile konu içindeki ilgili yerlere bağlanmıştır.

2.4.2.9. Ünite Başlığı ve Sayfa Numarası

Bu alanda çalıştığınız ünite adını ve bulunduğunuz yerin ünitenin kaçıncı sayfası olduğunu görebilirsiniz.

2.4.2.10. Sayfa Geçiş Düğmeleri

Sayfa Geçiş Düğmeleri ünite içinde bulunduğunuz sayfadan bir önceki ve bir sonraki sayfaya geçmenizi sağlar.

2.4.3. e-Alıştırma Ortamını Kullanmak

Yukarıda tanıtılan düğmelerden başka, konu penceresinde ünite içeriğine bağlı olarak Bilgi, Sıra Sizde, İzle, Yaşamın İçinden, Bak gibi düğmeler de yer almaktadır. Bu düğmeler her derste bulunmayabilir.

2.4.3.1. Bilgi Düğmesi

Bilgi pencerelerinde, konuyla ilgili herhangi bir kavramın açıklaması ya da içerikle ilgili ek bilgi verilmektedir. Yandaki şekilde Bilgi düğmesi ve açıklaması görüntülenmektedir.

2.4.3.2. Sıra Sizde Düğmesi

Sıra Sizde pencerelerinde öğrenciyle birlikte gerçekleştirilen etkileşimli uygulamalar yer almaktadır.

2.4.3.3. İzle Düğmesi

İzle pencerelerinde konuyla ilgili küçük canlandırmalar yer almaktadır.

2.4.3.4. Yaşamın İçinden Düğmesi

Yaşamın İçinden pencerelerinde konuyla ilgili günlük yaşamda karşılaşılabilecek durum veya haber örnekleri bulunmaktadır.

2.4.3.5. Bak Düğmesi

Bak pencerelerinde konuyla ilgili resim veya çizimler bulunmaktadır.

2.4.3.6. Galeri Bölümü

Konu pencerelerinin sağ üst köşesinde Galeri düğmeleri yer almaktadır. Galeri düğmesine tıklayınca Bak, İzle, Belgeler ve Sıra Sizde bölümleri görüntülenecektir. Bu düğme konu sayfaları içinde yer alan bağlantıların listeli olarak verildiği bölümdür. Konu içinde dağılmış olan belge ve canlandırmalara Galeri bölümünde doğrudan erişebilirsiniz. Yandaki resimde bir ünitenin galeri penceresi görüntülenmektedir.

Copyright © 2002- 2015 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional