Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        20 Ekim 2020 Salı
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI


Aöf E Kitap

Aöf E Kitap
Açıköğretim sisteminde temel öğretme-öğrenme aracı olan ders kitapları 1982’den beri uzaktan eğitim tekniğine göre ve öğrencinin kendi kendine öğrenmesini sağlayacak şekilde planlı ve örgütlü bir çalışma sonucunda hazırlanmaktadır. Açıköğretim sisteminde kullanılan ders kitapları, alanında deneyimli ve uzman bilim adamları, editörler, eğitim teknologları, televizyon editörleri, sanat danışmanları, dil ve ölçmedeğerlendirme uzmanları tarafından tasarlanıp yazılmaktadır.

Öğrencinin kendi kendine çalışmasına olanak sağlayacak şekilde düzenlenen ders kitapları, çağdaş eğitim teknolojisi yöntemleri doğrultusunda, internet ve televizyon programlarıyla uyumlu olarak basılıp öğrencilere ulaştırılmaktadır. Bugüne kadar yeniden tasarlanarak yayım ve basımı gerçekleştirilen kitapların sayısı 500’ü aşmıştır. Anadolu Üniversitesi, bu sistemle her yıl yaklaşık 5 milyon ders kitabını öğrencilerine ulaştırmaktadır. Kitap yazımları, alanlarında uzman 1000‘in üzerinde öğretim üyesinin yazarlığında ve editörlüğünde gerçekleştirilmektedir.

Yayın dünyası son yıllarda yeni bir kitap biçimi ile tanışmıştır. Kitap ile ilgili herkesin önünde yeni ufuklar açan bu yeni olgu elektronik kitaptır. Kâğıda basılmaya ihtiyaç duymadan, bir bilgisayar yardımıyla okunabilen elektronik kitaplar, basılı kitaplara göre pek çok avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. İnternet üzerinden yayınlandıkları için istenen kitaba dakikalar içinde sahip olunulabilmesi, kitap içinde sözcük taramasının kolayca yapılabilmesi, bu avantajlara örnek olarak gösterilebilir. e-Kitap her türlü masaüstü ya da dizüstü bilgisayardan okunabilmektedir.

Çağımızın bu yeniliğinden artık açıköğretim öğrencileri de yararlanabilmektedir. Ders kitapları 2003-2004 öğretim yılından itibaren internet ortamında öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Açıköğretim e-Öğrenme Portalında yer alan menülerden ders kitaplarına ait tüm üniteleri açabilir, çalışma notları çıkarabilirsiniz. Dersin diğer e-Öğrenme bileşenlerini kullanmadan önce ders kitabınızdan ilgili üniteyi okumanız önerilir.

2.2.1. e-Kitap Hizmetinden Yararlanmak

e-Kitap hizmetinden daha etkin olarak yararlanabilmek için aşağıdaki bilgileri dikkate almalısınız:

e-Kitap hizmetinden faydalanabilmek için Macromedia Flash Player 7 eklentisinin bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Gerekli eklentiyi tarayıcınıza yüklemek için Açıköğretim e-Öğrenme Portalında yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Macromedia Flash Player 7 eklentisini yükledikten sonra, menüler yardımıyla izlemek istediğiniz üniteyi tıklayarak açabilirsiniz. İnternet ortamında bulunan kitapları bilgisayarınıza kaydetmeniz mümkün değildir. Bu kitapları ancak internete bağlı olduğunuzda okuyabilirsiniz.

Ders kitaplarındaki düzeltmeler, değişiklikler ve doğru-yanlış cetvelleri ile ilgili bilgilere Üniversitemiz Web Sitesindeki Açıköğretim Sistemi Kitap Hizmetleri bağlantısı ile ulaşabilirsiniz.

2.2.2. e-Kitap Ortamını Kullanmak

Flash Paper, Adobe' un PDF formatı gibi vektörel, ölçeklenebilir ve dosya üzerinde değişikliğe izin vermeyen Macromedia tarafından üretilmiş olan bir dosya formatıdır. Flash Paper, Macromedia Flash’ın .swf formatını kullanır. Dolayısıyla bu tip dosyaları görmek için Flash eklentisinden başka birşey gerekli değildir.

El aracını, sayfada tıklayıp sürüklediğinizde belgeniz kayarak görüntülenir. Arama kutucuğu, basit bir şekilde sözcük taraması yapmanızı sağlar. Aradığınız kelimeyi ilgili bölüme yazdıktan sonra simgeye her tıkladığınızda ünitenin tamamı taranarak bulunan kelimeler şekildeki gibi görüntülenir. Üniteyi rahat bir şekilde okuyabilmek için bulunduğunuz sayfayı, Büyütme&Küçültme araçları sayesinde istediğiniz boyutlarda ölçeklendirebilirsiniz.

Copyright © 2002- 2015 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional