Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        20 Eylül 2020 Pazar
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI


Aöf E Televizyon

Aöf E Televizyon
e-Televizyon hizmetinin amacı Açıköğretim sistemiyle öğretim yapan fakültelerin TV programlarına internet üzerinden ulaşmanızı sağlamaktır. Derslerin TV programlarını, yayınlandığı saatte izleyemiyorsanız, ders videolarını bilgisayarınıza indirerek daha esnek çalışma saatlerine sahip olabilirsiniz. e-Televizyon, derslerin o yıl televizyonda yayınlanacak videolarını içermektedir. 1 Aralık 2006 tarihi itibariyle 171 derse ait 1232 üniteyi içeren e-televizyon hizmeti verilmektedir. Açıköğretim sistemiyle öğretim yapan fakültelere kayıtlı olan tüm öğrenciler bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Bu hizmetten yararlanan öğrenciler tarafından ayda ortalama 5 TB bilgi transfer edilmektedir.

TRT4’de yayınlanan Açıköğretim derslerinin televizyon programlarını Açıköğretim e-Öğrenme Portalında yeralan e-Televizyon bağlantısından bilgisayarınıza indirerek seyredebilirsiniz. Programları bir kez bilgisayarınıza yükledikten sonra, istediğiniz dersin istediğiniz ünitesini zamana bağlı kalmadan seyredebilirsiniz.

Ders videoları, bu öğretim yılında TRT 4'te yayınlanacak olan programları içermektedir. Bazen bir video birden fazla üniteyi kapsayacak biçimde hazırlanmaktadır. Bu nedenle listedeki videoların sayısı, derse ait ünitelerin sayısı ile aynı olmayabilir.

Portalda, derslere girdikten sonra yandaki resimde görülen e-Öğrenme Hizmetleri Menüsü açılır. Bu menüde e-Televizyon seçeneği bulunmaktadır. Bu düğmeye tıklayarak o dersin televizyon programlarına ulaşabilirsiniz.

Derse ait videoların listesi bulunmaktadır. Videoları bilgisayarınıza yüklemek için, ilgili satırdaki Yükle bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Yükle bağlantısına tıklanınca resimde görülen iletişim kutusu açılır. Buradaki Kaydet düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza videoyu yükleyebilirsiniz.

Video dosyasını yükledikten sonra videoyu bilgisayarınızda seyredebilmeniz için aşağıdaki açıklamalara uymalısınız:

• Videoları seyredebilmeniz için Windows Media Player (sürüm 9.0) adlı yazılımın bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir. http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia adresine tıklayarak yazılımı edinebileceğiniz siteye ulaşabilirsiniz.
• Sunucumuzun en yoğun olduğu saatler 09:00- 23:00 arası olduğundan, bu aralık dışında kalan saatlerde daha verimli yükleme yapabilirsiniz.
• Ayrıca, sınavlara kısa bir süre kala değil, daha önceki tarihlerde videoları bilgisayarınıza yüklemeniz, sunucuda meydana gelecek yoğunluğun önlenmesi için önem taşımaktadır.
• TV Programları, dakikası yaklaşık 1 MB büyüklüğünde olacak biçimde sıkıştırılmıştır. 256 Kbps hızındaki ADLS bağlantı ile dakikada ortalama 2 MB büyüklüğünde dosya indirebilirsiniz. Bu durumda 20 dakika uzunluğundaki bir TV programını yaklaşık 10 dakikada bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgileri dikkate almanız durumunda, e-Televizyon hizmetinden daha etkin olarak yararlanabileceksiniz.

Copyright © 2002- 2015 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional