Ana Sayfa     |     Üyelik     |    Forum     |    Reklam     |     İletişim        20 Ekim 2020 Salı
Üye Olmak İçin Tıklayınız    Soru Sormak İçin Tıklayınız
facebook twitter
Kullanıcı Adı:   Şifre:   

DİL SINAVLARI


Aöf E Sınav

Aöf E Sınav
e-Sınav hizmeti, Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemi öğrencilerinin resmi sınavlar öncesi kendilerini denemeleri ve başarı durumlarını gerçeğe yakın biçimde ölçmeleri amacıyla sunulmaktadır. e-Sınav uygulamasının amaçlarından biri de öğrencilerin sınav tekniğine alışması ve bu konuda hizmet veren dershanelerin en büyük müşterileri durumuna gelen açıköğretim öğrencilerinin dershanelere olan gereksinimlerinin giderilmesidir.

İlk kez 1999-2000 öğretim yılında Deneme Sınavları adıyla uygulamaya konulan Açıköğretim Fakültesi e- Sınav hizmetleri, Türkiye'nin internet ortamındaki en çok yararlanılan eğitim uygulaması durumundadır. e-Sınav soruları, Açıköğretim Fakültesi Test Araştırma Birimi (TAB) tarafından gerçek sınav sorularının hazırlanma sürecine paralel olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle bir derste birkaç deneme sınavı gerçekleştiren öğrenci, o anda resmi sınava girdiğinde alacağı sınav notuna benzer sonuçlarla karşılaşabilmektedir. TAB tarafından hazırlanan e-Sınav soruları, AÖF BDE Birimi tarafından geliştirilen arayüz ile AÖF sunucularından yayınlanmaktadır.

e-Sınav sayesinde öğrenciler;
• Resmi sınavlar öncesinde kendi bilgilerini ölçebilirler.
• Kendilerine verilen sürede soruları çözerek “zaman” sorunları hakkında fikir edinebilirler.
• Sınav sonunda kendilerine bildirilen sonuçlar sayesinde hangi ünitelerde zayıf olduklarını
öğrenerek çalışırken o ünitelere ağırlık verebilirler.

İnternet üzerinden yayınlanan sınavlar kesinlikle değerlendirmeye alınmaz, sadece öğrencilerin kendilerini sınamalarına olanak verir. e-Sınav hizmetine girildiğinde sorular, ilgili derse ait soru bankasından her ünite için rassal olarak seçilerek ekrana gelmektedir. Bu nedenle yeni bir sınav başlattığınızda aynı sorulara rastlanması mümkün fakat tamamen aynı sınava rastlanma olasılığı düşüktür. e-Sınav hizmeti tüm açıköğretim öğrencileri için ücretsizdir.

e-Sınav hizmetinden yararlanmak için Açıköğretim e-Öğrenme Portalına girerek fakülte, bölüm ve ders seçimi yapınız. Seçtiğiniz dersin Açıköğretim e-Öğrenme Portalında bulunan e-Öğrenme hizmetleri, ekranın sol tarafındaki menüde listelenir.

Menüdeki e-Sınav seçeneğine tıklayarak sınav türlerini görüntüleyiniz. Ara Sınav, Final Sınavı ya da Bütünleme Sınavı türlerinden birini seçerek sınavı başlatınız.

Sınav başladığında, kalan süreyi ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Sınav süresi her soru için 1,5 dakika verilerek hesaplanmaktadır. Sınav sorularını ve seçeneklerini dikkatle okumanız ve seçeneklerin önünde bulunan kutucuklardan birisine tıklayarak yanıtlamanız gerekmektedir. Sınavı tamamladığınızda soruların en sonunda bulunan Sınavı Değerlendir düğmesine tıklayarak sonuçların değerlendirildiği ekrana ulaşabilirsiniz.

e-Sınav hizmetindeki derslerde, soru sayıları birbirinden farklıdır (gerçek sınavlarda sorulacak sorulardan da farklıdır). Verilen sürede sınavı tamamlayamazsanız, yazılım o ana kadar verdiğiniz yanıtları sisteme gönderecek ve değerlendirmeyi otomatik olarak yaparak size ulaştıracaktır. Değerlendirme bölümünde ünitelere göre başarı durumunuz listelenecektir.

Sorulara ilişkin doğru yanıtlar, öğrencilerimizin soru ve yanıtları ezberleyerek, sunulan uzaktan eğitim materyallerinden çalışmadan ya da araştırma yapmaksızın sınavlara girmelerini engellemek amacıyla, değerlendirme ekranında özellikle verilmemektedir. Soruların doğru yanıtlarına hiçbir şekilde ulaşılması mümkün değildir. e-Sınav bir öğrenme ortamı olmaktan çok, durum saptama aracı olduğu için, sınav sonunda sınav sorularının yanıtları size verilmemekte, bunun yerine üniteler bazında başarı durumunuz raporlanmaktadır.

Aynı sınav türünü tekrarlamak veya diğer sınav türlerinden birini uygulamak istediğinizde, yeni sınavı sol tarafta bulunan menüdeki sınav türleri üzerine tıklayarak başlatınız. Çünkü Web tarayıcınızın (Internet Explorer) “Geri” düğmesine tıklayarak bir önceki sınavı tekrar yanıtlayarak değerlendirmeye çalıştığınızda “Bu sınav daha önce değerlendirildi.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız.

Başka bir bölüme veya derse ait e-Sınav uygulamak istediğinizde, ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ders Seç” bağlantısına tıklayarak “Giriş” bölümündeki Fakülte, Bölüm ve Ders Seçme ekranına geri dönebilirsiniz. Ayrıca ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Çıkış” bağlantısına tıklayarak da “Giriş” bölümündeki Oturum Açma ekranına geri dönebilirsiniz.

Copyright © 2002- 2015 Sinavlar.Net. Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim Sinavlar.Net sitesi yönetiminden izin alınmadıkça kullanılamaz, yazılı izin alındıktan sonra kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

    Web Stats    Valid HTML 4.01 Transitional